21-22 maja 2015 r. – “Żelazne Korzenie”

W dniach 21-22 maja 2015 r. na terenie Archeoparku naszego Muzeum odbyła się IX edycja warsztatów archeologicznych „Żelazne Korzenie”. Impreza została zorganizowana przy współpracy Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Dziedzictwa Przemysłowego, Muzeum Przyrody i Techniki oraz Powiatu Starachowickiego. Skierowane były do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz szkół ponadgimnazjalnych.

Zajęcia odbywały się przez dwa dni w godz: 9:00 – 12:00 oraz 12:00 – 15:00. W czasie warsztatów uczestnicy mogli zapoznać się z antycznymi rzemiosłami, potrawami kuchni rzyskiej, hutnictwem żelaza, uzbrojeniem wojowników celtyckich i germańskich. Młodzież brała udział w igrzyskach gladiatorskich a także w pokazie wytopu żelaza w piecu dymarskim prowadzonym przez dr Szymona Orzechowskiego. Każdy miał szansę na wykazanie swej sprawności w strzelaniu z łuku czy posługiwaniu się tarczą i mieczem. Cykl uczestnictwa w pikniku obejmował również zwiedzanie ekspozycji muzealnych (wystawy paleontologicznej, Zespołu Wielkiego Pieca z końca XIX w., maszyny parowej oraz kolekcji samochodów ciężarowych marki "STAR").

W czasie "Żelaznych Korzeni" gościliśmy ok. 950 osób.

I Dzień "Żelaznych Korzeni"

II Dzień "Żelaznych Korzeni"

21-22 maja 2015 r. – “Żelazne Korzenie”