„Legenda STARa” – Zlot moto zabytków

26 września 2015 r. na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbył się zlot pojazdów zabytkowych „Legenda STARa”.

Do Muzeum zjechało ponad 30 zabytkowych samochodów oraz kilka motocykli, które zaprezentowano na placu centralnym. Uczestników zlotu uroczyście powitał Starosta Starachowicki Dariusz Dąbrowski, dyrektor Muzeum Paweł Kołodziejski oraz pan Ryszard Mikurda, szef Stowarzyszenia “SHL Historia i Fakty”. Miłym zaskoczeniem dla zebranych było pojawienie się pana Tomasz Sikory, kierowcy samochodu STAR 266R podczas X Rajdu Paryż-Dakar w roku 1988.

Uczestnicy zlotu mieli możliwość zwiedzenia Muzeum. Po ekspozycji zainteresowanych oprowadził pracownik działu techniki – Jacek Fink-Finowicki.

O godzinie 12:00 z terenu Muzeum wyjechała parada zabytkowych pojazdów które przemierzyły ulice Starachowic. Paradę poprowadził STAR 266R, za kierownicą którego usiadł pan Tomasz Sikora. Tuż za nim w samochodzie MG TD zasiadł jako pasażer Starosta Starachowicki Dariusz Dąbrowski. Punktem docelowym przejazdu był plac Na Szlakowisku, gdzie przewidziano kolejne atrakcje dla uczestników m.in. Weteran Moto Bieg o Puchar Starosty Starachowickiego, konkurs elegancji a także spotkania z mistrzami kierownicy.

Po ustawieniu się pojazdów wokół placu wyłoniono zwycięzców konkursu elegancji. Komisja w składzie Starosta Starachowicki Dariusz Dąbrowski, przewodnicząca Rady Powiatu Bożena Wrona oraz dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach Paweł Kołodziejski wybrała dwa pojazdy które otrzymały tytuł „Mistrza elegancji”. Tak zaszczytny tytuł otrzymał motor WFM M06 pana Romana Galanciaka oraz Trabant P50 pana Stanisława Sobieraja Dużym zainteresowaniem cieszył się Weteran Moto Bieg o Puchar Starosty Starachowickiego, podczas którego pojazdy mogły sprawdzić swoje umiejętności okrążając plac na Szlakowisku na czas. W rywalizacji wzięło udział ponad 20 samochodów i motocykle. Pierwszy wystartował STAR 266R a za kierownicą usiadł Sławomir Kocenda, pracownik Muzeum Przyrody i Techniki. Wyniki rywalizacji przedstawiają się następująco – w kategorii samochodów I miejsce zajął pan Ryszard Krzysztofik w MG TD z 1952 roku, II miejsce pan Łukasz Foltyn z Volvo 164, III miejsce pan Leszek Śliwiński z Volkswagena Garbusa zaś IV miejsce pan Grzegorz Karcz z Chrysler’a Daytona Shelby. W kategorii motocykli przyznano tylko dwa miejsca – I miejsce zajął pan Bartosz Podgórski na Pannonii, zaś II miejsce pan Roman Galanciak na WFM M06.

Dziękujemy wszystkim miłośnikom motoryzacji za przybycie i zapraszamy już za rok w czerwcu na kolejną edycję zlotu!!!

Tekst: Justyna Jagieła
Zdjęcia: Justyna Jagieła, Jacek Fink-Finowicki