Muzeum na Święta

Za nami kolejna odsłona zajęć z cyklu „Muzeum na Święta”. Tegoroczna, zimowa edycja przyciągnęła do Muzeum 283 uczniów ze szkół z terenu powiatu starachowickiego.

Największą popularnością wśród nowej oferty cieszyły się zajęcia na temat świątecznych zwyczajów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia oraz „tworzenie” bombek metodą decoupage’u.

Na pierwszych uczestnicy warsztatów zapoznali się z tradycyjnymi elementami kultury i obrzędami związanymi ze Świętami Bożego Narodzenia. Poznali dawne wierzenia i wróżby wigilijne oraz zakazy i nakazy obowiązujące pierwszego Dnia Świąt. Na zajęciach dzieci dowiedziały się skąd wywodzi się choinka i ozdoby choinkowe, a następnie własnoręczni wykonywali ozdoby oraz łańcuchy na swoje własne drzewka.

Na drugich dzieci zapoznały się z tajnikami tworzenia ozdób metodą decoupage’u i własnoręcznie zrobiły bombkę choinkową, którą później mogły zawiesić na swojej choince lub podarować najbliższym.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz opiekunom za udział w zajęciach.

Tekst: Katarzyna Surma

Muzeum na Święta