Spotkanie informacyjno-poradnicze z Fundacją SYNAPSIS

31 marca 2016 r. o godz. 12.00 w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbyło się otwarte spotkanie informacyjno-poradnicze z Panią Beatą Szynkaruk – prawnik Ośrodka Informacyjno-Prawnego Fundacji SYNAPSIS, któraj misją jest niesienie profesjonalnej pomocy dzieciom i dorosłym osobom z autyzmem i ich rodzinom.

Zaproszenie kierowane było szczególnie do rodziców i opiekunów osób z autyzmem lub zespołem Aspergera. Podczas spotkania uczestnicy dowiedzieli się co to jest autyzm, jakie są objawy zaburzeń, jak go zdjagnozować, kto należy do grupy ryzyka oraz jakie są najsilniejsze wskaźniki zagrożenia ASD.

Osoby z autyzmem korzystają z istniejącego w Polsce systemu wsparcia w zakresie ochrony zdrowia, pomocy społecznej, edukacji oraz rehabilitacji społecznej, zawodowej i zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Zakres i charakter wsparcia powinien być zróżnicowany i zindywidualizowany, dostosowany do wieku, poziomu intelektualnego, głębokości i rodzaju zaburzeń oraz chorób współistniejących.

Wczesne postawienie diagnozy i szybka, intensywna interwencja terapeutyczna daje dziecku największą szansę na przyspieszenie rozwoju i osiągnięcie jak najwyższego poziomu funkcjonowania w przyszłości.

Tekst: Katarzyna Surma
Fot.: Maciej Szlęzak