V Noc Muzeów pn. „Rytmy kultury”

14 maja 2016 r. odbyła się na terenie Muzeum Przyrody i Techniki V Noc Muzeów. Tematem przewodnim tegorocznej edycji była muzyka i jej różne odmiany dlatego impreza wystartowała pod nazwą „Rytmy kultury”.

Noc Muzeów rozpoczęliśmy o godzinie 19:00 od koncertu lokalnego artysty – Wojciecha Gąsowskiego. Przeniósł on nas w świat elektronicznych dźwięków z dziedziny ambient, space i industrial.

O godzinie 21:00 w muzealnym Kinie Kotłownia wystąpił zespół Studium Instrumentów Etnicznych SIE Band ze Skarżyska Kamiennej. Założycielem i liderem jest Piotr „Stiff” Stefański. Grupa to kilkanaście osób w różnym wieku, wykonujących muzykę określaną nazwą psychofolk, przy użyciu instrumentów etnicznych z całego świata, (głównie bębnów afrykańskich, które są znakiem rozpoznawczym zespołu). Swoją stylistyką nawiązuje również do folkloru Gór Świętokrzyskich. Wszystko to okraszone jest lirycznymi, niebanalnymi tekstami.

Oczywiście podczas V Nocy Muzeów dostępne były dla uczestników wszystkie ekspozycje muzealne (wystawa paleontologiczna, technika samochodowa, wielki piec, maszyna parowa, wystawy stałe i czasowe na wieży ciśnień oraz wystawa “Poczuj sztukę” w hali lejniczej). Każdy miał możliwość wjazdu windą na górny poziom Wielkiego Pieca.

Podczas tegorocznej edycji Nocy odbyła się również IV Bitwa Fotograficzna, której koordynatorem był jak zwykle Michał Piętak – Instruktor Fotografii MDK Starachowice. Tematem bitwy była Noc Muzeów (wieczorne fotografowanie, światło wieczorową porą, malowaniem światłem Wielkiego Pieca, itp.). W Hali Lejniczej, po zakończonej bitwie, można było oglądać powstałe w trakcie bitwy zdjęcia.

Impreza zakończyła się nocnym zwiedzaniem Muzeum.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie i już dziś zapraszamy za rok na VI Noc Muzeów!!!

Galeria:

Tekst: Katarzyna Surma

Foto: Justyna Jagieła

V Noc Muzeów pn. „Rytmy kultury”