2. Zlot Pojazdów Zabytkowych Legenda Stara 2016

W dniach 25-26 czerwca 2016 r. na terenie m.in. Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbył się “2. Zlot Pojazdów Zabytkowych – Legenda Stara 2016”. Celem Zlotu było przypomnienie miłośnikom motoryzacji historii powstania i produkcji pierwszego polskiego samochodu ciężarowego STAR oraz pokazania innych kultowych samochodów i motocykli.

Organizatorem Zlotu był Starosta Starachowicki przy współpracy z Muzeum Przyrody i Techniki, Stowarzyszeniem „SHL – Historia i Fakty”, “Automobilklubem Kieleckiego Oddział w Starachowicach.

W muzealnym Kinie Kotłownia po rejestracji uczestników można było obejrzeć kroniki filmowe dotyczące FSC STAR. Uczestnicy i przybyli gości obejrzeli archiwalne filmy, zdigitalizowanych przez Muzeum, na temat: Fabryki Samochodów Ciężarowych STAR, STAR-a 200, 244, 266, 1142, 742.

W imprezie wzięło udział ponad 50 zabytkowych pojazdów z różnych części kraju.

Podczas imprezy wręczono nagrodę dla najstarszego samochodu. Był nim MG TD z 1952 roku, którym przyjechali Państwo Beata i Ryszard Krzysztofik. Najstarszymi jednośladami przybyli na Zlot Zdzisław Latkowski (Iż 49) i Zbigniew Staniszewski (Lambretta).

W konkursie elegancji wyróżniono:

– państwa Beatę i Ryszarda Krzysztofik – MG TD,
– Grzegorza Korcza – Chrysler,
– Zbigniewa Staniszewskiego (Lambretta),
– Iwonę Orlińską (Fiat 850 Sport Coupe),
– Zdzisława Latkowskiego (Iż 49),
– Macieja Szczykutowicza (Panonia 250 Lux);

Wyróżnieni uczestnicy Zlotu otrzymali puchary starosty starachowickiego Dariusza Dąbrowskiego.

W niedzielę 26 czerwca 2016 r. odbyła się m.in. parada ulicami Starachowic, w której zaprezentowali się uczestnicy Zlotu.Wszyscy przejechali ulicami: Armii Krajowej, Iłżecką, Rynek, Marszałka Piłsudskiego, Hutniczą, Radomską, Kielecką w kierunku Wąchocka, gdzie na wszystkich czekało zwiedzanie “Stolicy Humoru”, Opactwa Cystersów oraz alei dowcipu.

Tekst: Katarzyna Surma
Fot.: Pracownicy Muzeum Przyrody i Techniki