„ZAKLĘTE W KAMIENIU SŁOŃCE INKÓW”

Dnia 30 czerwca 2017 r. w galerii „Wieży Ciśnień” odbył się wernisaż wystawy autorstwa Sławomira Święciochowskiego „ZAKLĘTE W KAMIENIU SŁOŃCE INKÓW”.  

INGAPIRKA to najbardziej emblematyczne stanowisko archeologiczne Ekwadoru. Ten  zespół ceremonialno –świątynno –rezydencjonalny został zbudowany przez Inków na miejscu kompleksu o podobnej funkcji należącego do podbitej, lokalnej kultury Cañari. Najbardziej interesującym elementem kompleksu jest dominująca w krajobrazie, eliptyczna budowla zbudowana z  regularnie ciosanych i idealnie dopasowanych do siebie bloków kamiennych. Ta dawna, o specyficznej orientacji świątynia, poświęcona głównemu bóstwo Inków- Słońcu, oprócz ewidentnej ceremonialnej funkcji pełniła również role swoistego obserwatorium astronomicznego, gdzie gra świateł i cieni o wschodach i zachodach słońca pozwalała inkaskiej elicie określać daty, ważne dla życia lokalnej wspólnoty.

O AUTORZE

Sławomir Święciochowski, jest architektem wyspecjalizowanym w konserwacji i restauracji zabytków architektury i urbanistyki oraz historykiem architektury, mającym w swoim dorobku projekty oraz opracowania dotyczące zabytków w Polsce, we Francji, w Belgii, w Peru, w Boliwii oraz w Ekwadorze. Jest miedzy innymi współautorem realizowanego aktualnie projektu restauracji katedry w Tournai w Belgii, kompleksowego opracowania architektoniczno-archeologiczno-historycznego dotyczącego głównej Świątyni Słońca Imperium Inków – Qorikancha w Cuzco w Peru, oraz podobnego opracowania dotyczącego stanowiska Ingapirka w Ekwadorze.

Podobnie jak rysunek i malarstwo, fotografia jest nie tylko narzędziem pracy, forma zapisu i przekazu, ale również pasja, której owocami Sławomir Święciochowski pragnie się podzielić z szeroka publicznością.

Przedstawione na wystawie fotografie są zapisem szczególnych chwil, które zaistniały podczas trwającej prawie rok pracy autora nad na tym wyjątkowym obiektem. Dialog, który udało się autorowi częściowo podsłuchać i który autor starał się przekazać w postaci przedstawionego na tej wystawie fotograficznego zapisu.

Do dokumentacji architektonicznej zabytku zostały użyte najnowocześniejsze technologie, w tym trójwymiarowe, laserowe skanowanie. Wszystkie przedstawione płótna, jak i większość zdjęć, zostały wyeksponowane trzy lata temu, w muzeum stanowiska Ingapirka, przy okazji poświęconego Słońcu święta Inti Raymi.

Galeria:

fot. Maciej Szlęzak

„ZAKLĘTE W KAMIENIU SŁOŃCE INKÓW”
Podziel się
Przewiń na górę
Skip to content