V Festyn historyczny “Mnisi i Hutnicy”

W dniu 22 września 2017 r. na terenie klasztoru w Wąchocku odbył się V Festyn historyczny “Mnisi i Hutnicy”. Festyn zorganizowany został przez Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach oraz Opactwo Ojców Cystersów w Wąchocku.

Celem tego wydarzenia plenerowego było przybliżenie elementów duchowości i kultury materialnej wąchockich cystersów, wskazanie roli opactwa w Wąchocku w gospodarczym obszarze doliny rzeki Kamiennej, a w szczególności tworzeniu podstaw nowożytnego hutnictwa. Festyn historyczny “Mnisi i Hutnicy” stanowi integralną część projektu pod tą samą nazwą realizowanego od 2013 roku wspólnie przez Opactwo Ojców Cystersów w Wąchocku oraz Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Każdy ze współorganizatorów prezentuje podczas wydarzenia elementy sacrum i profanum życia codziennego w przeszłości. Ojcowie Cystersi przybliżyli elementy życia klauzurowego,  na przykład obłóczyny, czyli przyjęcie nowicjusza do wspólnoty. Muzealnicy ze Starachowic zaprezentowali dziedzictwo materialne związane z życiem codziennym i zajęciami ludności zamieszkującej dolinę rzeki Kamiennej od średniowiecza po XIX w.

Podczas festynu w kapitularzu, o godz. 14 miało miejsce uroczyste podpisanie dokumentu, przyjmującego Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach w struktury Stowarzyszenia Gmin Cysterskich jako członka wspierającego. W wydarzeniu uczestniczyli Opat Eugeniusz Augustyn, pan Sebastian Staniszewski – wiceburmistrz Wąchocka, p. Marek Pawłowski – wicestarosta powiatu starachowickiego i pan Paweł Kołodziejski – dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.

Galeria:

Foto: Opactwo Ojców Cystersów w Wąchocku

V Festyn historyczny “Mnisi i Hutnicy”