Wernisaż wystawy “Od Wierzbnika do Starachowic”

W piątek 6 października odbył się wernisaż wystawy „Od Wierzbnika do Starachowic. Historia miasta nad Kamienną”.

To spacer przez trzy wieki historii organizmu miejskiego, który dwukrotnie zmieniał swoją nazwę. Punktem startu jest rok 1657, w którym zamknął się proces lokacji miasta Wierzbnika. Opowieść kończy rok 1949, kiedy to miastu nadano obecną nazwę „Starachowice”. Ekspozycja składa się z wydruków wielkoformatowych, zawierających reprodukcje archiwalnych map i planów, infografiki opracowane na podstawie materiałów źródłowych oraz syntetyczny opis historii miasta. Ważnym elementem wystawy są muzealia pochodzące z prac wykopaliskowych prowadzonych w roku 2012 na płycie starachowickiego (wierzbnickiego) Rynku. Obiekty te, stanowiące własność Wojewódzkiego Konserwatora Zabytów w Kielcach zostały przekazane w ubiegłym roku w depozyt do Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Wystawa jest prezentowana w budynku Filtrów Theissena, który dotąd nie był udostępniany dla zwiedzających. Wstępem do piątkowego wernisażu było wystąpienie dyrektora Muzeum, Pawła Kołodziejskiego, który jest jednocześnie kuratorem wystawy, poświęcone samej ekspozycji ale również historii początków miasta Wierzbnik. Na otwarcie wystawy przybyło ponad sto osób zainteresowanych historią ich najbliższej ojczyzny. Wystawa będzie czynna w godzinach otwarcia Muzeum (w weekendy za wcześniejszym uzgodnieniem) do dnia 30 listopada 2017 roku. Wstęp wolny.

Wystawa „Od Wierzbnika do Starachowic. Historia miasta nad Kamienną” jest częścią projektu realizowanego  ze wsparciem środków Muzeum Historii Polski w ramach Programu Operacyjnego „Patriotyzm Jutra”. Partnerami Projektu są Archiwum Państwowe w Kielcach oraz Fundacja Świętokrzyska „Góry Historii”.

Galeria:

Wernisaż wystawy “Od Wierzbnika do Starachowic”