Remont budynku dyrekcji huty

Rozpoczęły się prace związane z remontem zabytkowego budynku dyrekcji huty z 1900 roku. Trzy lata temu obiekt znajdujący się w stanie ruiny został przekazany na własność muzeum, które niezwłocznie podjęło starania o pozyskanie niezbędnych środków na jego ratowanie. Udało się to częściowo w roku bieżącym, kiedy uzyskaliśmy wsparcie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację pierwszego etapu prac. Noszą one znamiona prac ratunkowych, które mają zapobiec całkowitej utracie zabytku. W ramach robót przewidziano oczyszczenie terenu, usunięcie najbardziej zagrożonych zawaleniem elementów konstrukcji wraz z ich odtworzeniem, wylanie nowych stropów oraz zabezpieczenie obiektu w ten sposób aby mógł przetrwać kolejne miesiące w oczekiwaniu na ciąg dalszy prac remontowych.

Prace wykonywane są w ramach zadania „Starachowice, XIX wieczny budynek Zarządu Huty: wykonanie prac o charakterze ratunkowym – I etap” realizowanego ze wsparciem finansowym pochodzącym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego „Dziedzictwo Kulturowe”, Działanie 1: „Ochrona Zabytków”. Całkowita wartość inwestycji wynosi 290 425 zł.

tekst: Paweł Kołodziejski
foto: Magdalena Gorzkowska