Lista dzieci z portretów Pana Stanisława Szpinetera

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na niezwykłą podróż w czasie – wspólną z mieszkańcami Starachowic rekonstrukcje historii dziecięcych portretów sprzed lat.

Autorem portretów uczniów ze Szkoły Powszechnej w Krzyżowej Woli – Starachowice (obecnie ul. Moniuszki) z lat 1940 – 1943 jest Stanisław Szpineter – artysta malarz i pedagog w jednej osobie. Skrupulatnie rysowane dzień po dniu, gromadzone, poopisywane, opatrzone datą. Bezcenne zbiory udostępnione przez rodzinę po raz pierwszy ujrzą światło dzienne. Dzieci z tych ilustracji są już dziś w podeszłym wieku, części z nich nie ma już z nami. Obecni na portretach, które zestawione razem ze sobą tworzą coś na kształt zdjęcia klasowego, które jedno po drugim wyszło spod rąk artysty. Przyjdź i pomóż nam sprawdzić listę obecności. Być może jest wśród nich portret Twojego przodka: ojca, matki, dziadka, babci…

Portrety powstawały w latach 1940 – 43 i tak są podzielone. Przyjęliśmy oryginalną pisownię z rysunków, czyli są zdrobnienia w niektórych przypadkach przezwiska. Posiadamy dodatkowo 13 sztuk portretów które podpisane są jedynie z imienia plus czasami klasa. Dodatkowo dwa portrety nauczycielek bez podpisów.

Prosimy o zgłaszanie się osób z listy oraz tych, którzy chodzili w tych latach do Szkoły Podstawowej w Krzyżowej Woli o kontakt z muzeum tel. 41 275-40-83 lub 783-730-094 lub osobiście. Na miejscu w muzeum można przejrzeć portrety.

A oto lista dzieci z portretów pana Stanisława Szpinetera:

Rok 1940 (grudzień)

1. Maniuś Gaik kl. I

Sporysz 1934 rRok 1941

1. Terenia Sokołowska kl. IV
  2. Heniuś  Kowalik kl. I
  3. Jasio Więckiewicz kl. IV
  4. Heniek Gajewski
  5. ?    Rybicki kl. I
  6. Adolek Przydatek „sąsiad”
  7. Zosia Sygacz kl. I

38. Joasia Stodulska kl. IV
  39. Zosieńka Dębska kl. II

kl.IB VI. 1941 640x424

W dniu 3 marca odwiedziły muzeum uczennice Pana Stanisława Szpinetera – Pani Bolesława Zając (Garbala) i Pani Halina Stępniewicz (Szczykutowicz). Dziękujemy za podzielenie sie pięknymi wspomnieniami. Każda wizyta "dzieci" z portretów Pana Szpinetera to wspaniała podróż w przeszłość.
29 maja w Muzeum Przyrody i Techniki wernisaż wystawy "Z jednej budy – wystawa portretów uczniów autorstwa Stanisława Szpinetera z lat 1940-43"

Halinka Szczykutowicz kl. V-1942r

Bola Garbala - 1943r.

Pan Gustaw Kiełek to kolejny odnaleziony uczeń Pana Stanisława Szpinetera. Pan Gustaw przekazał do muzeum swoje wspomnienia z lat szkolnych w Krzyżowej Woli. Poniżej Gucio Kiełek – 1943 r.

Gucio Kiełek

Ciekawy artykuł autorstwa Urszuli Ołowiak, ukazał się w Tygodniku Starachowickim. Zachęcamy do lektury. Na portrecie Zbyszek Mróz – 1941 r.

Zbyszek Mróz

Lista dzieci z portretów Pana Stanisława Szpinetera