29.04.2014 r. -”Autyzm – co to oznacza”

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach wspólnie z Fundacją SYNAPSIS i Stowarzyszeniem na rzecz Osób z Autyzmem i Zaburzeniami  Pokrewnymi „Otwórzmy Świat”  zorganizowali spotkanie pt.”Autyzm – co to oznacza”.

W dniu 29 kwietnia 2014 r. w Hali Lejniczej Muzeum Przyrody i Techniki odbyła się konferencja pt. ”Autyzm – co to oznacza”.

W trakcie spotkania poruszono następujące kwestie:

1. Życie z autyzmem w rodzinie.

Bożena Wrona, Stowarzyszenia na rzecz Osób z Autyzmem i Zaburzeniami   Pokrewnymi „Otwórzmy Świat”

2. Kulturowo- językowy obraz osób z autyzmem.

dr Andrzej Kominek, Stowarzyszenia na rzecz Osób z Autyzmem i Zaburzeniami Pokrewnymi „Otwórzmy Świat”

3. Dorosłość osób z Autyzmem i  zespołem Aspergera – w aspekcie samodzielności i pracy.

Renata Werpachowska, Fundacja SYNAPSIS

4. Pomysł na wolontariat – czyli kilka dobrych praktyk ze współpracy z wolontariuszami.

Aleksandra Sztajerwald, Fundacja SYNAPSIS

5. Zwiedzanie Instalacji Sensorycznej CUBE

Cube Instalacja Sensoryczna to multimedialna wyprawa w świat osób z autyzmem. Zwiedzając go, można się przekonać się w jaki sposób osoby z autyzmem odbierają otaczający nasz świat. Instalacja przeznaczona jest w szczególności dla osób, które jeszcze nie zetknęły się z tematyką autyzmu oraz dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się o nim czegoś więcej.

Poprzez wykonanie kilku prostych zadań osoba odwiedzająca może dowiedzieć się: jak może odbierać świat osoba z autyzmem, dlaczego osoby z autyzmem inaczej się zachowują, skąd się biorą problemy w komunikacji z osobą z autyzmem.

Cube Instalacja Sensoryczna powstała w 2011 roku, dzięki dofinansowaniu Komisji Europejskiej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Instalacja powstała dzięki współpracy Fundacji SYNAPSIS z Korekt Event Design, Mediacraft Interactive Projects oraz Agencją PZL. Będzie można ją zwiedzać do 16 maja 2014r.

loga

tekst: Wioletta Sobieraj

foto: Aleksandra Rokoszna, Maciej Wzorek

29.04.2014 r. -”Autyzm – co to oznacza”