28.11.2014r. – Wernisaż wystawy „Minerały i skały ozdobne Polski”

W piątkowe popołudnie w Wieży Ciśnień Muzeum Przyrody i Techniki odbył się wernisaż wystawy „Minerały i skały ozdobne Polski” ze zbiorów Muzeum Ziemi PAN w Warszawie.

fot1aNa wystawie prezentowane są minerały, skały i kamienie ozdobne występujące na terenie naszego kraju, m.in. krzemień pasiasty z okolic Iłży, kwarc różowy z Gór Izerskich, malachit i azuryt z okolic Miedzianki, agat, jaspis, chryzopraz. Prócz odpowiednio dobranych, reprezentatywnych okazów minerałów i skał, można zobaczyć także przedmioty wykonane z kamieni – narzędzia krzemienne, nóż i popielniczkę z marmuru oraz wyroby jubilerskie, m.in. "oczka", naszyjnik i szkatułkę z nefrytu, naszyjnik z karneolu. Ekspozycja przybliży zwiedzającym ogólne informacje o minerałach i skałach ozdobnych oraz zagadnienia związane z występowaniem, wydobyciem, kolekcjonowaniem i współczesnym wykorzystaniem kamieni ozdobnych. Osoby odwiedzające wystawę dowiedzą się także o historii pozyskiwania minerałów oraz poznają najważniejsze stanowiska mineralogiczne w Polsce.

Wystawa prezentowana będzie do 30 marca 2015r. w budynku Wieży Ciśnień Muzeum. Wystawa udostępniana jest bezpłatnie.

Dziękujemy wszystkim obecnym na wernisażu i zapraszamy do zwiedzania wystawy!

Galeria:

28.11.2014r. – Wernisaż wystawy „Minerały i skały ozdobne Polski”