Wernisaż wystawy “Zapomniane negatywy”

W piątkowe popołudnie, 17 kwietnia 2015 r. w Hali Lejniczej Muzeum Przyrody i Techniki, miał miejsce wernisaż wystawy „Zapomniane negatywy”. Ekspozycja prezentuje fotografie wykonane przez Stanisława Lipkę, który w latach 50 i 60 ubiegłego stulecia dokumentował działalność Amatorskiego Zespołu Teatralnego Zakładowego Domu Kultury Fabryki Samochodów Ciężarowych w Starachowicach.

Negatywy przekazane do Muzeum ukazują aktorów grających w spektaklach  wystawianych  na deskach ZDK w Starachowicach.

Początkowo galeria miała składać się jedynie z negatywów wykonanych przez Stanisława Lipkę. Jednak dzięki zaangażowaniu mieszkańców Starachowic, którzy udostępnili nam prywatne zbiory archiwalne ekspozycja została poszerzona o kolejne zdjęcia, programy teatralne i foldery. Rekwizyty uzupełniające wystawę zostały wypożyczone z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Podczas otwarcia wystawy mieliśmy okazję wysłuchać wspomnień Wiesława Lipki, syna autora zdjęć, który to przekazał negatywy do Muzeum oraz Elżbiety Kaźmierczyk aktorki Amatorskiego Teatru. Wernisaż uświetnił występ Teatru Muzycznego Nad Kamienną „Starachowianie”.

Wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Udało nam się przywołać miłe wspomnienia, bowiem  wiele osób odnalazło na fotografiach członków swojej rodziny oraz  znajomych, a także samych siebie. Wśród gości obecni byli aktorzy  Amatorskiego Zespołu Teatralnego Zakładowego Domu Kultury FSC w Starachowicach.

Gośćmi specjalnymi byli dawni tancerze i choreografowie zespołu Teatru Muzycznego Nad Kamienną „Starachowianie” Małgorzata i Tadeusz Włoczkowscy, obecnie członkowie Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”.

Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym oraz tym, którzy włożyli serce w stworzenie tej ekspozycji.

Wystawa dostępna będzie dla wszystkich zainteresowanych do 31 maja 2015 r. od wtorku do niedzieli w godzinach pracy Muzeum.

Wstęp wolny.

Galeria:

Clipboard01

Wernisaż wystawy “Zapomniane negatywy”