09.09.2013 r. – VI Festyn Historyczny pt. „Od Prasłowian do Polaków”.

Dnia 9 września w Muzeum Przyrody i Techniki  w Starachowicach odbył się VI Festyn historyczno-edukacyjny pt „Od Prasłowian do Polaków. Impreza została zorganizowana wspólnie ze Stowarzyszeniem “Perłowa”.  Wzięło w niej udział 597 osób.

plakat Szymek new55-page-001Festyn  odbył się 9 września 2013 r.  na terenie Muzeum w godz. 09:00 – 15:00. Impreza realizowana była w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2013 odbywających się pod hasłem „ Nie od razu Polskę zbudowano”.

Tematem  przewodnim  tegorocznego festynu były obchody 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Podobnie jak w latach poprzednich impreza  miała charakter edukacyjny. Skierowana była do dzieci i młodzieży szkolnej powiatu starachowickiego. W tym roku zaprezentowaliśmy szereg stanowisk warsztatowych (warsztat drukarski, tkacki, ceramiczny, stolarski, wizażysty, warsztat kowala, pracownia krawiecka, kuchnia powstańcza oraz warsztat zielarski i medycyny ludowej), dając uczestnikom możliwość „dotknięcia historii” i jednocześnie dobrej zabawy.

W czasie festynu zaprezentowano  pracę  XIX wiecznego drukarza. Chętni mogli samodzielnie obsługiwać prasę drukarską.  Specjalnie dla uczestników  imprezy została zaprezentowana plenerowa wystawa militariów z okresu XIX wieku nawiązująca do tematu  walk o odzyskanie niepodległości  naszego kraju. Niewątpliwą atrakcją  przeznaczoną głównie dla młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych było  uczestnictwo w seminarium zorganizowanym wspólnie z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie,  którego głównym tematem był problem uzbrojenia formacji wojskowych w okresie Powstania Styczniowego.

Dziękujemy za liczne przybycie!!!

09.09.2013 r. – VI Festyn Historyczny pt. „Od Prasłowian do Polaków”.