Mnisi i Hutnicy

O projekcie

Grafika projektu "Mnisi i Hutnicy"
Projekt „Mnisi i Hutnicy” jest wspólną inicjatywą Opactwa Cystersów w Wąchocku oraz Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach a jego głównym celem jest popularyzacja wspólnego dziedzictwa kulturalnego oraz wielowiekowej roli wąchockich zakonników w budowę i rozwój metalurgii w dolinie rzeki Kamiennej.
Ważnym elementem projektu jest organizacja festynu historycznego „Mnisi i Hutnicy”, który odbywał się będzie na terenie opactwa cystersów. Impreza ma na celu przybliżenie elementów kultury materialnej i duchowości cysterskiej, w której punktem wyjścia jest nakaz „ora et labora” najlepiej odzwierciedlający dwie płaszczyzny życia cystersów, element duchowości oraz życia codziennego zakonników regulowany przez średniowieczną regułę. Reguła prezentowana będzie przez opactwo wąchockie. Duży nacisk zostanie położony na to aby ukazać te elementy życia codziennego mnichów, które stały się symbolami w powszechnej świadomości – rozkład dnia, podział obowiązków, zwyczaje np. uroczystość przyznania zakonnikom habitu (obłóczyny). Element gospodarczej aktywności cystersów zostanie przygotowany przez Muzeum, ze zwróceniem szczególnej uwagi na działalność górniczo – hutniczą cystersów jak również na życie codzienne – kuchnia, ziołolecznictwo.
W klasztornych krużgankach i ogrodach prezentowane będą stoiska rzemiosł dawnych. Uczestnicy zakosztują potraw ze stołu cysterskiego, poznają działalności zakonników na polu ziołolecznictwa, wykonają własnoręczne napisy piórkiem (scriptorium), wezmą udział w uroczystości obłóczyn, poznają tajniki produkcji żelaza. Te i wiele innych atrakcji czeka na odwiedzających Opactwo w Wąchocku podczas Festynu „Mnisi i Hutnicy”.
W ramach projektu został wprowadzony wspólny bilet uprawniający do zwiedzania opactwa oraz muzeum.

Informacja o biletach

W ramach projektu „Mnisi i hutnicy” został wprowadzony wspólny bilet uprawniający do zwiedzania Opactwa Cystersów w Wąchocku oraz Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, a obaj partnerzy będą prowadzić wspólną akcję informacyjną i promocyjną. Bilety są bezterminowe.

Opactwo Cystersów

Klasztor w Wąchocku został zbudowany na przełomie XII i XIII wieku. Jest jednym z najpiękniejszych przykładów architektury romańskiej Polsce. Fundatorem opactwa był w 1179 roku biskup krakowski Gedeon (Gedko). Budowniczym opactwa był Simon, z pochodzenia Włoch.Klasztor dwukrotnie niszczyły najazdy tatarskie. Dzięki sile woli i wytężonej pracy zakonnicy powoli przywracali go do dawnej świetności.
Wąchock staraniem cystersów w 1454 roku otrzymał prawa miejskie na prawie magdeburskim. Dużą rolę miejscowi cystersi odgrywali w dziedzinie gospodarczej. Zakonnicy zajmowali się hodowlą, młynarstwem, tkactwem, a także górnictwem i hutnictwem. Opactwo wąchockie otrzymało przywilej na poszukiwanie kruszców w księstwie krakowskim i sandomierskim. Dzięki temu budowano własne huty, co dało początek staropolskiemu zagłębiu hutniczemu.
W 1656 roku klasztor najechały wojska księcia Siedmiogrodu Jerzego Rakoczego, spustoszyły miasto i okolicę, a klasztor pozbawiły bogatego archiwum, skarbca i cennych zabytków. Upadek zakonu cystersów w Wąchocku nastąpił w wyniku kasacji w 1818 roku przez władze carskie.
Dopiero w 1951 roku odrodził się klasztor cysterski w Wąchocku. Staraniem konwentu i przy pomocy państwa podjęto restaurację tego cennego zespołu zabytkowego. Opactwo nadal swoją modlitwą i pracą służy Zakonowi i Kościołowi w tym przepięknym zakątku Ziemi Świętokrzyskiej.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej Opactwa: www.wachock.cystersi.pl

Przewiń na górę
Skip to content